Tablet market in slump, global sales decline, but small manufacturers forge ahead

31. 12. 2023 | Natalie Bezděková

V třetím čtvrtletí tohoto roku pokračoval globální pokles prodeje počítačových tabletů, když se meziročně propadl o více než 14 % na přibližně 33,2 milionu kusů. Výzkumná společnost International Data Corporation (IDC) oznámila, že situace na trhu s tablety je alarmující, a analytici varují před absencí silného impulzu, který by otočil klesající trend.

V prvních třech čtvrtletích letošního roku došlo k největším poklesům, a neexistují předpovědi výrazného oživení prodeje tabletů v blízké budoucnosti. Prakticky všichni hlavní výrobci zaznamenali výrazný pokles prodejů, přičemž společnost Apple utrpěla pokles asi o 15 % na 12,5 milionu přístrojů. Přesto si Apple udržel dominantní postavení s podílem 37,5 % na celosvětovém trhu s tablety v třetím čtvrtletí. Druhé místo obsadila společnost Samsung s podílem 18 %, ale s markantním meziročním poklesem o 17,1 %. Na třetím místě se umístila čínská firma Lenovo s osmiprocentním podílem, ačkoli zaznamenala pokles poptávky o 4,2 %.

Amazon zaznamenal největší pokles dodávek tabletů, když klesl o 49,5 %, a nyní ovládá 6,5 % trhu, což ho řadí na páté místo na světě. Čtvrté místo patří čínské společnosti Huawei se 6,8 % podílem. Méně známí asijské výrobci, kteří nabízejí levné modely, si vedli relativně lépe, přičemž poptávka po těchto zařízeních vzrostla o 4,6 % v předvánoční sezoně.

Photo source: www.pexels.com

Author of this article

Natalie Bezděková

I am a student of Master's degree in Political Science. I am interested in marketing, especially copywriting and social media. I also focus on political and social events at home and abroad and technological innovations. My free time is filled with sports, reading and a passion for travel.

WAS THIS ARTICLE HELPFUL?

Support us to keep up the good work and to provide you even better content. Your donations will be used to help students get access to quality content for free and pay our contributors’ salaries, who work hard to create this website content! Thank you for all your support!

Write a comment